Objawy kandydozy

Kandydoza, zwana także pod nazwą grzybica lub drożdżyca, zaatakować może każdego człowieka. Nazywana jest chorobą cywilizacyjną, cierpi na nią około 40% społeczeństwa. Jest ona chorobą odkrytą stosunkowo niedawno, której przyczyny wiążą się przede wszystkim ze stosowaniem antybiotyków oraz z niewłaściwą dietą. Dotyka ona zarówno kobiety jak i mężczyzn, nie ma względu na wiek ani status społeczny. Jej objawy są bardzo zróżnicowane, niekiedy trudno jest zakwalifikować dany symptom jako przejaw kandydozy, potrzebne jest w tym celu przeprowadzenie specjalistycznych badań (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Diagnostyka kandydozy).

Zewnętrzne symptomy choroby

Szkodliwy przyrost grzybów Candida albicans, odpowiedzialnych za powstanie kandydozy, widoczny jest gołym okiem tylko wtedy, kiedy choroba ta atakuje skórę. Widoczne zmiany zauważyć można przede wszystkim na paznokciach, które stają się żółte, miękkie i popękane. Zakażona skóra staje się zaczerwieniona i swędząca, niekiedy się łuszczy lub wydostaje się z niej płyn. Szczególnie widoczne zmiany widoczne są na stopach, które najczęściej są chorobowo zmienione poprzez częsty kontakt z niehigienicznymi miejscami, brodzikami, posadzkami itp. Wtedy zmiany dotyczą przede wszystkim przerw pomiędzy palcami.

Objawy wewnętrzne kandydozy

Kandydoza widoczna gołym okiem jest znacznie łatwiejsza do zdiagnozowania, często jednak bywa tak, że przejawia się ona jedynie zmianami wewnętrznymi organizmu. W zależności od miejsca, które zostało zakażone, choremu mogą doskwierać bóle brzucha, wzdęcia, bóle reumatyczne, alergia, parodontoza, częste przeziębienia, zaburzenia snu, osłabienie, kołatanie serca. Nie są to objawy jednoznaczne, wskazywać mogą na różne inne schorzenia, dlatego w celu zdiagnozowania akurat tej choroby konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych.

Reklama

Komentarze wyłączone.